top of page
Keresés

KEZELÉSI ÚTMUTATÓ FÖRTELMES FŐNÖKÖKHÖZ - 1. rész

Frissítve: 2024. aug. 22.

A munkavállalók nem rossz munkahelyeket, hanem rossz főnököket hagynak ott, tartja a mondás, és valóban, egy idő után nehéz olyan benefit-csomagot ajánlani, ami maradásra bírhatja az alkalmatlan, romboló vezető alatt dolgozókat. Ebben a posztban 10 gyakori típust járunk körül, és a jellemzőiken túl ahhoz is tippeket kaphatsz, hogyan kezeld őket hatékonyan a saját mentális egészséged megőrzésének érdekében.

1. A kontrollmániás mikromenedzser: csak úgy a jó, ahogyan ő megálmodta


A mikromenedzser folyton a nyakadra jár, folyamatosan ellenőrzi a munkádat, és minden döntésedet megkérdőjelezi. Idegesítő, mint egy levakarhatatlan piaci légy, de extrém esetben az is előfordulhat, hogy a sok felesleges meetinggel, extra adminisztrációval, és kényszeres ellenőrzéssel szinte teljesen ellehetetleníti, hogy haladni tudj a valódi feladataiddal.

Ha ilyen vezetővel dolgozol, fontos, hogy először is megértsd, miért viselkedik így. Benned nem bízik még, vagy maga is nyomás alatt áll? Milyen korábbi kudarcok játszhatnak szerepet a viselkedésében?

Így állj hozzá:

Hogy kezelni tudd ezt a helyzetet, igyekezz rendszeresen tájékoztatni a főnöködet a munkád előrehaladásáról. Ha látja, hogy kézben tartod a dolgokat, és jól haladsz, idővel talán kevésbé érzi szükségét a folyamatos ellenőrzésnek. Ezen kívül, ha van lehetőség, kezdeményezz beszélgetést arról, hogy milyen mértékű autonómiát szeretnél a munkádban. Az is segíthet, ha előre megállapodtok bizonyos munkafolyamatokban, például, hogy a napi meeting helyett elég heti kétszer szóban egyeztetni, a többi napon pedig egy rövid emailben tájékoztatod a dolgok alakulásáról.


2. A beugrós: a semmiből tűnik fel, káoszt okoz, majd továbbáll

A beugrós vezető olyan, mint egy hamisítatlan nyári zivatar: hirtelen jelenik meg, rövid ideig aktív, de akkor egészen nagy pusztításra képes. Nem egy folyamatosan elérhető, jelenlévő vezető, vagy meetingről meetingre rohan, vagy eleve nem sokat jár be, de amikor beugrik hozzátok, átgondolatlan döntésekkel borítja fel a munkahelyi rendet. Egyfajta üldözött sürgetettség jellemzi, mindig az a fontos, ami most épp az eszében jár, a részletek és az észérvek kevésbé érdeklik ilyenkor.

Így állj hozzá:

Ilyen helyzetekben fontos, hogy te magad maradj következetes és átlátható a munkádban. Ha egy váratlan döntés vagy utasítás születik, ne zsigeri ellenkezéssel próbáld megoldani, inkább tegyél fel bátran tisztázó kérdéseket, hogy megértsd a vezetőd szándékait. Ez segíthet csökkenteni a káoszt, és lehetőséget ad arra, hogy jobban alkalmazkodhass a változásokhoz, vagy akár (a sürgető nyomás elcsitulásával) ő is rájöhet, hogy maradhattok az eredeti terveknél. Ha szükséges, próbáld meg felhívni a vezető figyelmét a döntések következményeire, hogy mérlegelje a hosszú távú hatásokat.


Man sadly sitting on a chair in an office
Egy nehéz főnök megmérgezi a munkahelyi légkört


3. Az autokrata: "Mert én azt mondtam"


A régi idők gyermeke, gondolkodásában legalábbis mindenképp - a tiszteletet szerinte ő már azzal kiérdemelte, hogy vezető lett, neki nem szükséges mindezt a beosztottjai felé viszonozni. Az autokrata vezető nem fogad el ellenvéleményt, egy egyszerű kérdést is könnyen személye elleni támadásnak vehet, és minden döntést egyedül hoz meg. Az autokrata vezető akár olyan dolgokban is engedelmességet követelhet, amiknek nincs közvetlen hatása a munkára, inkább egy szigorú szülő-gyerek kapcsolat dinamikáját idézi.

Így állj hozzá:

Ha ilyen főnököd van, fontos, hogy tudd, mikor érdemes kompromisszumot kötni, és mikor érdemes kiállni a véleményed mellett, azaz válaszd meg a háborúidat. Amíg munkahelyi dolgokról van szó, próbálj meg konstruktív javaslatokat tenni, és ha lehet, támaszd alá az ötleteidet adatokkal vagy tapasztalatokkal. Az autokrata vezetők gyakran reagálnak jobban a konkrét és racionális érvekre, mint az érzelmi megközelítésekre. Ha azonban úgy érzed, hogy eltapossák a határaidat, és folyamatosan elnyomják a véleményedet, érdemes elgondolkodni azon, hogy hosszú távon mennyire tudsz egy ilyen környezetben érvényesülni.



4. A láthatatlan főnök: aki ott sem volt

A láthatatlan főnök szinte sosem elérhető, és amikor mégis, akkor sem nyújt valós segítséget, hárít, és szinte menekül a felelősség és a beosztottjai problémái elől. Legtöbbször bizonytalanságból vagy túlterheltségből fakad ez a fajta viselkedés, vagy olyan esetben, amikor egy jó szakembert emeltek vezetővé, akinek sem skilljei, sem kedve nincs valójában ehhez a szerephez.

Így állj hozzá:

Ebben a helyzetben az önállóságod és a kezdeményezőkészséged kulcsfontosságú lehet, hiszen vannak olyan láthatatlanok, akiket némi nyomásgyakorlással mégis sarokba lehet szorítani. (Például magától biztosan nem rak be 1on1 beszégletést, de ha te megszervezed, eljön.) Ha azonban úgy érzed, hogy teljesen magadra maradtál, próbálj meg kapcsolatot teremteni más csapattagokkal vagy mentorokkal, akik támogathatnak és irányt mutathatnak.


Fontos, hogy tudd, mikor kell önálló döntéseket hoznod, és mikor van szükség felsőbb jóváhagyásra. Ha lehetséges, próbáld meg elérni, hogy a vezetőd nagyobb figyelmet fordítson a csapatra, például rendszeres megbeszélések vagy visszajelzések kérése révén. Kicsit kockázatos, de néha az is hasznos lehet, ha csendes sztrájkba fogsz: amíg nem jön egy egyértelmű üzenet, hogy A. vagy B., addig ne haladj tovább, csak kellő rendszerességgel emlékeztesd a helyzetre.


5. A szabotőr: a lényeg, hogy ő jól járjon

A szabotőr vezető a saját érdekeit és feljebbjutását helyezi előtérbe a csapat vagy a cég érdekeivel szemben. Az ilyen típusú vezető gond nélkül dob a busz alá, ha úgy kívánja a helyzet, simán bemószerol a felsőbb vezetés előtt, olykor aljasabb módszerektől, hazugságoktól, mutyizástól sem riadva vissza. Így állj hozzá: Az ilyen típusú főnökkel szemben sajnos állandó éberségre van szükség, és arra, hogy minden oldalról levédd magad: minden legyen meg írásban, bizonyíthatóan, megoszthatóan, ha erre kerülne sor. Fontos az is, hogy átláss a játszmáin, hiszen amíg úgy szolgálja az érdeke, nagyon kedves, jófej, támogató, a te fejlődésedet mindennél fontosabbnak tartó vezető képében is tetszeleghet, de ez gyorsan megváltozhat.

Próbálj meg minden esetben tisztán kommunikálni, és igyekezz elkerülni a manipulatív csapdáit. Ha azt látod, hogy a vezető olyan döntéseket hoz, amelyek károsak számodra vagy a csapat számára, és a jobb alternatívákra nem reagál, kérj segítséget a szervezeten belül. (Bizonyítékok birtokában) jelezd a HR-nek vagy a vezetőd vezetőjének, hogy valami nincsen rendben, és készülj fel arra, hogy ez az ügy el is mérgesedhet, így neked kell eldöntened, megéri-e felvállalni, vagy inkább másik pozíciót keresnél. Az mindenesetre rendkívül fontos, hogy ne hagyd magad, ne engedd, hogy a szabotőr viselkedése aláássa a saját morálodat és a mentális egészségedet.


Azonnal lépni kell?

Persze nem lehet minden nehéz karakterű főnöknél azonnal felmondani, és vannak olyan élethelyzetek, amikor nincsen választásunk, tűrni kell. Fontos azonban megjegyezni, hogy a munkahelyen mindannyian pótolhatók vagyunk, a családunkban viszont pótolhatatlanok. Ne feledd, hol van rád nagyobb szükség, és csak olyan mértékű kompromisszumot vállalj, ami neked személyesen, a jelen helyzetedben még megéri.

Ha úgy érzed, hogy nehéz a jelenlegi főnököddel együttműködnöd, esetleg éppen pozíció- vagy karrierváltáselőtt állsz, érdemes megfontolni, hogy szakemberhez fordulj. A coaching kiválóan alkalmas az ilyen jellegű kihívások kezelésére, segít megtalálni a megfelelő stratégiákat a vezetővel való hatékony kommunikációhoz, valamint támogatást nyújt a következő karrierlépésed meghatározásában és elérésében. Egyeztessünk egy találkozót, és dolgozzunk együtt azon, hogy a legtöbbet hozd ki a helyzetedből! Inspiráció: ITT


 
 
 

Comments


Kapcsolat

Upgrade Coaching
Budapest, XIII. kerület & online
Email:
upgrade.coaching.budapest@gmail.com

© 2025 Upgrade Coaching. 
Minden jog fenntartva.

Köszönöm, hogy írtál, hamarosan felveszem veled a kapcsolatot!

bottom of page